Біла альтанка: улюблене місце полтавців та візитна картка міста

16:25  |  12.03.2024
Біла альтанка: улюблене місце полтавців та візитна картка міста

Біла альтанка — це не лише пам’ятка минулого, але й справжня візитна картка Полтави, а також одне з найулюбленіших місць для місцевих мешканців та туристів. Ця арка з колонами має форму, що нагадує підкову, і ввечері освітлюється, перетворюючись на фантастично красивий об’єкт.

Місцеві жителі приходять сюди, щоб насолодитися видом на міську панораму, тоді як гості міста роблять знімки, щоб зберегти пам’ять про свій візит у цей мальовничий куточок України.

Альтанка знаходиться на Соборній площі. Найзручніше дістатися до неї з центру міста, прогулюючись пішки по вулиці Соборності — одній з найстаріших і найдовших вулиць у місті.

MyPoltava.info забрав для вас декілька цікавих фактів про візитну картку Полтави.

Історія

Біла альтанка розташована на краю обривистого схилу, на височині, відомій як Іванова гора. Це не справжня гора у традиційному розумінні слова, а скоріше невелика височина над річкою Ворсклою.

Пам’ятник був встановлений у 1909 році на відзначення 200-річчя Полтавської битви. Місце обране не випадково: під час облоги Полтавської фортеці шведськими військами тут розташовувався Подільський Бастіон з укріпленнями сторожової вежі, яка захищала місто.

Не лише місце, але й сама форма альтанки обрана з певною метою. Існує легенда, що по прибуттю до Полтави кінь Петра I втратив підкову. Місцевий коваль так швидко та якісно підкував коня, що отримав щедру винагороду від самого Петра I. Цар вирішив, що втрата підкови є знаком удачі. Тому альтанку побудували у формі напівдуги, яка нагадує підкову.

Спочатку альтанка була збудована з дерева в 1880-х роках, але ця конструкція не протрималася довго. Вона була захищена лише крутими схилами пагорба, на якому вона стояла, земляними валами та яром. Незабаром на місці дерев’яної арки встановили масивну колонну конструкцію з цегли. Проте вона була повністю зруйнована під час Другої світової війни, коли німецькі війська розібрали ротонду і використовували її місце як артилерійський пункт спостереження.

У післявоєнні роки, зокрема у 1954 році, було прийнято рішення відновити арку. Офіційно це було названо реставрацією, але насправді Білу альтанку довелося побудувати заново, за образом і подобою колишньої. Тоді пам’ятник отримав назву “Ротонда дружби народів”, хоча ця назва не стала популярною серед місцевих жителів, які продовжили звертатися до конструкції як до Білої альтанки. Процесом керував один з найкращих міських архітекторів, Лев Вайнгорт.

На арці спочатку була використана цитата з гімну УРСР, яку пізніше замінили словами Івана Котляревського, видатного українського письменника, який жив і творив у Полтаві: “Де згода в сімействі, де мир і тиша, щасливі там люди, блаженна сторона”.

Опис пам’ятки

Біла альтанка: улюблене місце полтавців та візитна картка міста

Біла альтанка є напівкруглою колонадою, складеною з восьми колон і висотою 9 метрів. У 2009 році вона була обладнана світлодіодним підсвічуванням з можливістю зміни кольорів. Підсвічування арки активується разом з нічним міським освітленням.

З арки відкривається прекрасний вид на мікрорайон Поділ, Хрестовоздвиженський монастир і річку Ворскла. Вважається, що понад 11 століть тому на цьому місці знаходився дитячий майданчик старовинного міста Лтава, що з часом перетворився на Полтаву.

Поблизу Білої альтанки розташований меморіальний камінь, на якому викарбувано цитату з Іпатіївського літопису — історичного документа, в якому вперше згадано місто Полтава.

Читайте також: Привид в центрі міста, скарби, цілюща вода та ревнощі Марусі Чурай: легенди Полтави

Значення для полтавців

Біла альтанка: улюблене місце полтавців та візитна картка міста

Біла альтанка дійсно є символом Полтави, і за результатами опитування місцевих мешканців є одним з найважливіших туристичних об’єктів обласного центру.

Місцеві жителі підкреслюють, що якщо ти був у Полтаві й не бачив альтанку, то можна сказати, що ти не був у Полтаві. Види з альтанки надихають на життя і творчість, і обов’язково треба зробити тут кілька неповторних атмосферних фотографій. Майже жодна пара молодят з Полтави, безперечно, не пропускала це символічне місце. Щодо випускників шкіл та вишів, то зустрічання сходу сонця тут стало традицією.

Що подивитися поруч?

Біла альтанка: улюблене місце полтавців та візитна картка міста

Як відомо, Полтава славиться не лише своєю прекрасною Білою альтанкою, а й іншими визначними об’єктами, які прикрашають її Соборний майдан.

Поруч з альтанкою розташовані такі знакові пам’ятники, як полтавські галушки (відкриті у 2006 році, як символ полтавської кулінарії), пам’ятник українському гетьману Івану Мазепі (відкритий у 2016 році), Свято-Успенський кафедральний собор та його дзвіниця, садиба-музей Івана Котляревського (меморіальний комплекс на основі садиби, де народився класик української літератури, який був реконструйований у 1969 році за малюнком Тараса Шевченка), Ігорів камінь (пам’ятний знак з цитатою князя Ігоря, що стала першою згадкою про Полтаву, встановлений на честь ювілею з дня заснування міста), Подільська вежа Полтавської фортеці (відтворена за історичними ескізами у 2009 році) та багато іншого.

Люди кажуть, що в цьому місці кожен обов’язково знаходить щось своє, що привертає їх до нього.

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Оставьте комментарий

*

  1. […] Читайте також: Біла альтанка: улюблене місце полтавців та візитна кар… […]