Російська агресія проти України охоплює практично всі засоби її арсеналу, включаючи навіть важкі стратегічні бомбардувальники. Це нагадує нам про іронію історії, що колись Україна, також мала такі літаки, але добровільно відмовилися від них.
Сьогодні ці літальні апарати можна побачити в Україні лише як експонати. У матеріалі MyPoltava.info читайте про Музей важкої бомбардувальної авіації у Полтаві.
Комплекс фактично розташований на місці колишньої військової авіаційної бази, де тривалий час базувалася важка бомбардувальна дивізія. Оборонний об’єкт існував до 2006 року. Зазначимо, що протягом років незалежності поступово зменшувалася кількість техніки, яка переважно була розібрана на металолом. Ліквідацію останнього бомбардувальника ТУ-22М3 проведено відповідно до світової угоди про знищення ядерного і стратегічного озброєння.
Попри це, вдалося зберегти чималу кількість техніки. Тому тут вдалося створити музей дальньої й стратегічної авіації, що привертає увагу великої кількості туристів.
Рішення про створення бази на місці справжнього музею авіації було ухвалено ще у двадцятих роках минулого століття. Історія полтавського аеродрому почалася у 1923 році, коли було фактично сформовано частину Червоного Повітряного флоту. Локація на той момент вважалася вузловим стратегічним об’єктом, що перебував у постійній взаємодії з Одесою, Харковом і Києвом.
Вже у 1928 році на базі комплексу почали проводитися курси штурманської майстерності, пов’язані з іменами відомих льотчиків і вчених того періоду часу. Територія аеродрому тривалий час використовувалася для підготовки підйомного льотного складу СРСР і вважалася базою для авіації дальньої дії та проміжним пунктом для передислокації техніки.
Читайте також: ТОП-10 найнезвичайніших музеїв України
У період Другої світової війни територію використовували нацисти для базування бомбардувальників, які здійснювали напади на східні регіони. З вересня 1943 року сюди повернулися літаки СРСР, а також окремі частини протиповітряної оборони.
Після війни аеродром у Полтаві став серйозним пунктом для човникових перекидань американських літаків, які прибували на проміжну стоянку з баз Англії та Італії. Цільовим завданням було надання підтримки американським і британським військам на військових театрах у Румунії та Німеччині.
Таким чином, полтавська “смуга” відігравала важливу роль у стратегічних операціях під час Другої світової війни й стала однією з ключових точок для придушення німецької агресії.
Офіційна поява цього унікального музею, що знаходиться просто неба, відбулася влітку 2007 року. Він розташований неподалік від злітно-посадкової військової смуги на території військового аеродрому Полтави. Історія музею неоднозначна і досить цікава.
Офіційною датою початку його формування вважається 1987 рік, коли як пам’ятник авіації з’явився легендарний ТУ-16. Цей літак перебував на озброєнні СРСР протягом чотирьох десятиліть, після чого його списали й відправили на вічну стоянку.
Після офіційного відкриття музею сюди почали приїжджати численні відвідувачі з усієї України та з-за кордону. Деякі екскурсії проводяться колишніми військовими льотчиками та фахівцями, які мають високу кваліфікацію. Музей вважається пам’ятником науки, історії та техніки України.
Читайте також: У серці історії: музей-садиба Івана Котляревського в Полтаві
В Полтавському музеї авіації відвідувачам пропонуються цікаві експозиції, серед яких особливо варто відзначити 9 літальних апаратів різного призначення. Представлені засоби авіаційного ураження ворожих об’єктів, снаряди, маса яких доходить до 9 тонн, а також крилаті ракети, частина з яких залишається на озброєнні України. Окремо варто звернути увагу на аварійне та рятувальне спорядження.
Нині в музеї можна побачити стратегічний авіаційний ракетоносець ТУ-160 і ТУ-95МС, які є унікальними експонатами. Відвідувачам пропонується оглянути кабіни літаків і піднятися до них трапом. Більшість приладів і обладнання збереглося в робочому стані, а місце чудово підходить для здійснення незвичайних пам’ятних знімків.
Особливий інтерес викликають реактивний бомбардувальник ТУ-16К та ТУ-22М3, які були носіями ядерного озброєння. Вже після проголошення незалежності України територія аеродрому була віддана під музей, де є навіть пам’ятники військовослужбовцям армії та військово-повітряних сил США, які загинули від дій нацистської авіації.