В Полтаві є невеличка перлина історії та культури – музей-садиба Івана Котляревського. Відкривши свої двері для відвідувачів у 1952 році, він став місцем, де втілюються та оживають сторінки життя та творчості видатного українського письменника.
Увійшовши у цей музей, кожен крок переносить в минуле, де кожен предмет, кожна стіна – свідок історії. MyPoltava.info пропонує ознайомитися з цікавими фактами про садибу, де жив класик нової української літератури.
В місті Полтава на Івановій горі, розташована дійсно старовинна українська хатка. Біля хатки є колодязь з журавлем, комора і сарай, а довкола них — чудовий тин, обвитий квітами. І за хаткою гордо височить старовинний Свято-Успенський собор, перед яким розташована білосніжна ротонда, за якою тихо тече річка Ворскла. Ця хатка — не просто будинок, адже вся споруда і його оточення — це музей-садиба видатного українського письменника Івана Котляревського.
Справжня садиба поета, на жаль, не збереглася до наших днів. Тому в 1969 році, з нагоди двохсотлітнього ювілею Котляревського, за допомогою акварельного ескізу Тараса Шевченка був відновлений весь меморіальний комплекс.
Сам будинок, колодязь з журавлем, сарай, комора — все було відтворено за спогадами сучасників великого українського письменника. У цьому будинку письменник прожив усе своє життя. Садиба належала ще батькові Івана Котляревського, а перед тим — його дідові, який служив дяком у полтавському Успенському соборі.
Читайте також: ТОП-5 речей, які необхідно зробити в Полтавській області
Згідно з різьбленням на стовпі старослов’янської в’яззі, будинок був зведений ще в 1705 році, але власністю родини Котляревських став лише в 1751 році. Садиба перейшла в спадщину від батька, який трохи перебудував її для своїх особистих потреб, з метою комфортного відпочинку і праці.
Одна з п’яти кімнат служила господарю як спальня і кабінет. Тут розташовувався письмовий стіл, ліжко і книжкова шафа, де зберігалися різноманітні книги французьких і римських авторів. На полицях завжди можна було побачити російські переклади творів Вальтера Скотта, Лесажа, Купера, Лафонтена.
Цю колекцію доповнювали твори російських письменників і деякі періодичні видання, такі як “Соревнователь”, “Добромисний”, “Библиотека для чтения”, “Вісник Європи”, “Син батьківщини”, “Північна бджола”. Письменник також любив відпочивати на балконі з балюстрадою, до якого він міг вийти прямо з вітальні. З цього балкончика відкривався чудовий краєвид на річку Ворсклу.
Іван Котляревський жив досить скромно. У вітальні стояли кілька ломберних столиків і стільців, а також диванчик. На стіні висів його портрет, написаний олійними фарбами, а також дві картини від художників фламандської школи.
Між картинами висіли старовинні годинники, на циферблаті яких зображувалися Адам і Єва під деревом “пізнання добра і зла”. На підвіконнях садиби Котляревського стояли квіти в глиняних горщиках.
Будинок поета втілює типове українське житло XVIII – XIX століть. Під час відновлення музею-садиби, деякі елементи зі старого будинку були вбудовані, але конструкція була відновлена відповідно до архітектурних особливостей XVIII сторіччя.
У будинку п’ять кімнат з малими дерев’яними віконницями й віконцями. У цих кімнатах представлені деякі особисті речі Івана Котляревського, такі як картина, ломбардний столик, дзеркало, комод. Решта декору кімнат — це типові предмети, відомі переважно зі спогадів сучасників письменника.
Читайте також: Кругла площа у Полтаві: унікальна архітектурна пам’ятка, яку вважають чудом
Будинок, де жив поет, після його смерті декілька разів перебудовувався і змінював власників. У 1845 році Тарас Шевченко відвідав Полтаву і зобразив садибу на своїй художній малюнок. У той час зовнішній вигляд садиби був такий самий, як і за життя письменника.
На малюнку української хати видно Свято-Успенський собор у фоні. Також існує ще один малюнок, який зображує оригінальний будинок Котляревського — літографія від художника Мелліна.
У Полтаві 28 вересня 1952 року було відкрито літературно-меморіальний музей Івана Котляревського. Наразі екскурсії в цьому музеї проводяться екскурсоводами у національному вбранні. У музеї зберігається весь архів письменника, і матеріали та документи музею відкривають для відвідувачів творчість та життя поета.