ТОП-5 фактів про будинок Бахмутського у Полтаві

19:55  |  24.03.2024
ТОП-5 фактів про будинок Бахмутського у Полтаві

Столітній будинок підрядника Наума Бахмутського знаходиться на вулиці Пилипа Орлика у місті Полтава. Ця мурована споруда є асиметричною і привертає увагу своїм екзотичним виглядом, оскільки вона споруджена у стилі, не характерному для Полтави — мавританському стилі.

Протягом різних періодів історії у цьому будинку розміщувалися майстерня, церква, штаб німецьких окупантів та комунальні квартири. MyPoltava.info розповідає п’ять цікавих фактів про цей будинок підрядника Бахмутського.

Подарунок для коханки

ТОП-5 фактів про будинок Бахмутського у Полтаві

Наум Бахмутський побудував маєток у 1906 році. Згідно з однією з версій, він звів його для своєї дружини Ізабелли. За іншою версією, це був подарунок для коханки. У будь-якому випадку, власник навіть найняв прислугу.

Економія на будівництві Дворянського і Селянського банку 

ТОП-5 фактів про будинок Бахмутського у Полтаві
Будинок Дворянського і Селянського банку

Наум Бахмутський міг зекономити гроші для будівництва свого маєтку, коли працював підрядником на будівництві Дворянського і Селянського банків (зараз це приміщення обласного управління СБУ). На будівництво банків виділяли певну суму, в яку входила плата за роботу.

Грошима розпоряджався сам підрядник Бахмутський, і ймовірною є те, що частину цих коштів він витратив на зведення власного маєтку.

Читайте також: ТОП-5 старих будинків Полтави та їхні легенди

Хто автор спорудив?

Мій Київ (https://t.me/+xGfQ1Ip-pfphOWNi) | Надіслати новину (https://t.me/mycities1)
Кенаса в Києві

Свідчення про авторство будинку не збереглися. Деякі дослідники, включаючи полтавського архітектора Валерія Трегубова, приписують маєток роботі київського архітектора Владислава Городецького.

Порівняльний аналіз маєтку в Полтаві та караїмської кенаси в Києві підтверджує, що автором обох споруд, ймовірно, був саме Городецький. Спільні риси в архітектурному вирішенні, декорації та матеріалах свідчать на користь цій гіпотезі.

Оздоблення маєтку

ТОП-5 фактів про будинок Бахмутського у Полтаві

Припускають, що фасадне оздоблення маєтку у Полтаві виконував італійський скульптор Еліо Саля, який також декорував київську кенасу. З цього можна зробити висновок, що художньо-декоративне литво для фасаду будинку Бахмутського могли виготовляти на цементному заводі “Фор”, де також відливали декор для київської кенаси.

Читайте також: Тут урочисто розрізали останній в Україні Ту-22М3: як виник Музей важкої бомбардувальної авіації у Полтаві

Вплив мавританської архітектури

ТОП-5 фактів про будинок Бахмутського у Полтаві
Владислав Городецький під час сафарі в Африці 1911 року

Будинок Наума Бахмутського зведений у стилі романтичного модерну з елементами мавританської архітектури, яка сформувалася у Північній Африці та Аль-Андалусі. Варто зазначити, що архітектор Владислав Городецький відчував захоплення сафарі, а у 1911 році вирушив у мандрівку Африкою.

Ймовірно, ці подорожі й захоплення вплинули на його художній стиль та надихнули його на використання елементів мавританської архітектури у проєкті будинку.

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Оставьте комментарий

*

  1. […] Читайте також: ТОП-5 фактів про будинок Бахмутського у Полтаві […]