Будинок Полтавського губернського земства: історія архітектурного шедевра

11:20  |  25.03.2024
ТОП-7 місць, які треба відвідати в Полтаві, якщо ви тут вперше

Будинок Полтавського земства міг мати зовсім інший вигляд, якщо був би прийнятий проєкт у стилі французького неоренесансу. Цей стиль був красивим, але стандартним для того часу. Однак завдяки втручанню громадськості й сміливій пропозиції Василя Кричевського будинок було зведено у стилі українського модерну. Ця архітектурна амбіція стала окрасою міста й ознаменувала початок нового мистецького напрямку в архітектурі.

MyPoltava.info розповідає історію створення архітектурного шедевра — будинку Полтавського губернського земства.

Історія будівлі

Будинок Полтавського губернського земства: історія архітектурного шедевра

Історія шедевра українського бароко розпочалася з прийняття рішення у 1903 році про спорудження нової будівлі Земської управи. Початковий проєкт для цієї будівлі був розроблений Олександром Ширшовим у стилі французького ренесансу.

Проте після аналізу цього варіанту проєкту, будівельна комісія міської думи вирішила, що нова будівля має відповідати сучасним тенденціям в українській архітектурі. Так на світ з’явився проєкт Василя Григоровича Кричевського у стилі українського модерну, за яким протягом періоду з 1903 по 1908 роки було зведено новий будинок Полтавського губернського земства.

Виразний український стиль у виконанні зовнішньої обробки та інтер’єрів будинку викликав незадоволення імператора Миколи II під час його візиту до Полтави у 1909 році, оскільки це ще раз нагадувало місцевому населенню про їхню українську ідентичність, а не лише про їхню приналежність до російської імперії.

Третій поверх будівлі був відведений під природний музей.

Після трьох років після більшовистського перевороту 1917 року, нова влада повністю передала будівлю музею, який отримав назву Центральний пролетарський. Він славився безліччю цікавих експозицій і залів.

У роки Другої світової війни будівля музею сильно постраждала від пожежі, спричиненої відступаючими німецькими військами. Проте вже на початку 50-х років розпочалася реставрація завдяки зусиллям полтавських архітекторів, інженерів, будівельників та художників. Відновлена експозиція була відкрита для відвідувачів у 1964 році.

У 2005 році музей отримав визнання, ставши дипломантом Першого Всеукраїнського фестивалю “Музей третього тисячоліття”.

Читайте також: ТОП-5 фактів про будинок Бахмутського у Полтаві

Архітектурний стиль

Будинок Полтавського губернського земства: історія архітектурного шедевра

Будинок Полтавського губернського земства, спроєктований в стилі українського модерну, є триповерховим корпусом, де перший поверх є цокольним і прикрашений рожевим гранітом. Центральна частина має дві вежі й високий стрілчастий дах, що виділяється від основної структури будівлі. З боків центральної частини розташовані ризаліти.

Фасад будівлі та інтер’єр оздоблені майолікою і керамікою, які прикрашаються гербами всіх повітових міст Полтавської губернії початку XX століття.

Ці роботи спочатку були виготовлені в Миргороді та Опішні. Головний вхід прикрашає «дерево життя», яке майстерно вирізане на дверях.

Читайте також: ТОП-5 старих будинків Полтави та їхні легенди

Експозиція музею

Будинок Полтавського губернського земства: історія архітектурного шедевра

Спочатку експозиція музею складалася зі зразків ґрунту і рослин, які були зібрані Василем Докучаєвим на території України.

У 1906 році фонди музею значно поповнилися завдяки дарам від Катерини Скаржинської, які включали понад двадцять тисяч експонатів і чотири тисячі томів літератури.

Після Другої світової війни кількість експонатів у музеї зменшилася до 37 тисяч, в той час, як у передвоєнний період їх було понад 180 тисяч.

На сьогодні в музеї зберігається понад сто дев’яноста тисяч об’єктів старовини, включаючи обладунки, холодну зброю, домашнє приладдя, предмети побуту та культові речі. Вони розміщені у залах етнографії та історії, релігії та мистецтва, археології та інших.

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Оставьте комментарий

*

  1. […] Читайте також: Будинок Полтавського губернського земства: історія ар… […]

  2. […] Читайте також: Будинок Полтавського губернського земства: історія ар… […]