Від “Танців” до “Стефанії”: 25 знакових пісень для України

20:06  |  31.03.2024
Від "Танців" до "Стефанії": 25 знакових пісень для України

Українська музика існувала і була популярною ще в Радянському союзі. Сучасна українська музика, такою як ми її знаємо зараз, почала формуватися незадовго до 1991 року. Пригадаймо, які пісні свого часу стали знаковими й зробили певний внесок у розвиток держави?

MyPoltava.info пропонує вашій увазі перелік знакових пісень для України.

“ВВ” — “Танці” (1987 рік)

Пісня “Танці” була написана ще у 1987 році, а вже у 1988-му вийшов на неї кліп, який можна вважати першим кліпом в історії сучасної української музики. У той час ВВ були членами київської рок-артілі, яка значною мірою сформувала звучання українського року у майбутньому.

“Плач Єремії” – “Вона” (1995 рік)

Одна з найпопулярніших рок-балад, акорди якої знає ледве не кожен гітарист країни. Іноді можна зустріти назву «Завтра прийде до кімнати… (Вона)» та «Лиш вона».

Насправді авторами цієї легендарної пісні є не “Плач Єремії” і не Тарас Чубай, у виконанні котрих “Вона” відома на всю Україну. Пісню написав у 1989 році композитор і поет Кость Москалець, який працював тоді у Львівському театрі “Не журись” та товаришував з Чубаєм. Балада про сумну дівчину швидко розлетілася тусовками, а після виходу альбому “Плача Єремії” “Най все буде як є…” у 1995 році в їхньому виконані прогриміла на всю країну.

Олександр Пономарьов — “З Ранку до Ночі” (1996 рік)

Пісня “З ранку до ночі” вийшла на дебютному альбомі Олександра Пономарьова. Цей альбом відкривав дорогу для створення продюсерського центру з такою ж назвою. Над створенням пісень працювала команда, в якій брали участь люди, які зіграли важливу роль в українській музичній індустрії.

Сам Олександр Пономарьов швидко закріпився в ролі одного з провідних українських попартистів, і цей статус залишається з ним і досі, навіть попри те, що він рідко випускає власні пісні. “З ранку до ночі” стала прикладом ідеальної попбалади, яка швидко захопила увагу слухачів.

Віктор Павлік — “Шикидим” (1997 рік)

“Шикидим” – це офіційний кавер на пісню турецького виконавця Tarkan. Відтак, Віктор Павлік передбачив цей тренд. Східні мотиви в музиці, як українській, так і американській, тільки набиратимуть популярності протягом наступних 20 років.

“Шикидим” стала великим хітом, до якого додалася і “Ти подобаєшся мені”, яка також вийшла на тому ж альбомі. А також “Ні обіцянок, ні пробачень” — ідеальна пісня для розваг та нового “порочного задоволення” сучасної молоді.

“ВІА ГРА” — “Попытка №5” (2000 рік)

Дебютне відео дуету “ВІА ГРА” побачило світ у 2000 році. Альона Вінницька та Надія Грановська представили нещасливе кохання в сексуальному образі під музику Костянтина Меладзе. Пізніше цей гурт став відомим як українська “фабрика зірок” для співачок, включаючи згаданих Вінницьку, Грановську, Анну Сєдокову, Вєру Брєжнєву та Світлану Лободу.

“ВІА ГРА” стала символом поп-проєкту нульових років і флагманським гуртом Костянтина Меладзе. У ті часи з’являлося багато гірлз-бендів, які намагалися наслідувати формулу цього тріо, проте “ВІА ГРА” витримала випробування часу краще за багато інших.

“Скрябін” та Ірина Білик — “Мовчати” (2003 рік)

Український гурт “Скрябін”, який очолював покійний Кузьма Скрябін, випустив чимало знакових хітів. Сам соліст, справжнє ім’я якого Андрій Кузьменко, відзначався великою патріотичністю. Зірка здобув всенародну любов за свою відвертість у висловленні своїх думок. У 2003 році Кузьма записав мегахіт зі співачкою Іриною Білик – “Мовчати”.

5nizza — “Солдат” (2003 рік)

Харківський дует Андрія Запорожця та Сергія Бабкіна здавалося з’явився з нікуди, але протягом кількох місяців здобув всенародне визнання. Касети з їх піснями “П’ятниці” передавалися з рук в руки, як і акорди до них. Найбільшим гімном того часу стала пацифістська композиція “Солдат”, де Запорожець у реггі-стилі описував безперспективне життя українського солдата в армії.

5nizza випустили лише два альбоми, обидва з яких стали культовими, і потім розійшлися на окремі проєкти: SunSay та Сергій Бабкін. Крім того, цей гурт став поштовхом для розвитку потужної музичної тусовки в Харкові, в яку увійшли гурти Pur:Pur, “Оркестр Че” та Lюk.

Руслана — “Wild Dances” (2004 рік)

Руслана залишила невимовний слід в історії України, ставши першою переможницею Євробачення. Її незвичайні шкіряні костюми, захоплюючі танці та смілива комбінація гуцульських народних мотивів з важкими гітарами у пісні “Wild Dances” стали абсолютним хітом як в Україні, так і в усій Європі.

Олександр Пономарьов — “Варто чи ні” (2004 рік)

Пісня “Варто чи ні” від Олександра Пономарьова стала однією з найвідоміших композицій зірки. Її популярність почалася ще у 2004 році. Чимало виконавців записали кавери на цей трек, але жоден з них не зміг передати ту саму емоційність та ліричність, яку притаманна самому автору.

“Ґринджоли” — “Разом нас багато” (2005 рік)

Після вражаючої перемоги Руслани на Євробаченні, нагоду представити Україну отримав гурт “Ґринджоли”. Вони випустили композицію під назвою “Разом нас багато”, сподіваючись, що вона стане войовничим хітом на хвилі Помаранчевої революції. Хоча пісня не стала таким хітом, слова її приспіву запам’яталися практично кожному українцю й залишаються в пам’яті й досі.

“СКАЙ” — “Тебе це може вбити” (2005)

Гурт “СКАЙ” вперше представив свій майбутній хіт на телеканалі “М1”, який на той час вважався флагманом нової української музики. Їхня душевна балада під гітару стала величезним хітом, який не лише слухали, а й активно виконували на гітарі по всій країні. Ця пісня увійшла в один ряд з такими хітами, як “Вона” та “Моя стріла”, ставши обов’язковим репертуаром для будь-якого гітариста.

“Океан Ельзи” — “Без бою” (2005 рік)

Гурт “Океан Ельзи” і їхній фронтмен Святослав Вакарчук справді стали не лише невід’ємною частиною української музичної культури, а й символом національної самосвідомості. Пісня “Без бою”, написана у березні 2005 року, отримала особливе значення під час Революції гідності на Майдані, де вона стала своєрідним гімном протесту та об’єднанням для багатьох українців.

Рядки з цієї пісні цитувалися як символ боротьби за свободу та гідність, навіть на високому рівні у політичних дебатах.

Тіна Кароль — “Выше облаков” (2006 рік)

Тіна Кароль здобула велику популярність завдяки своїй талановитості та наполегливості. Участь у Євробаченні 2006 року з піснею “Show Me Your Love” дала їй можливість просунутися на міжнародну сцену та привернути увагу до свого мистецтва. Дебютний англомовний альбом підсилив її популярність і розширив коло шанувальників.

Пісня “Выше Облаков”, яка стала бонус-треком до цього альбому, також стала дуже успішною та допомогла підняти її до вершини української музичної сцени.

Вєрка Сердючка – “Dancing Lasha Tumbai” (2007 рік)

Ця пісня посіла друге місце на Конкурсі Пісні Євробачення 2007 від України з 235 очками. При голосуванні п’ять країн поставили пісні «Dancing Lasha Tumbai» найвищу оцінку у 12 балів. Пісня також здобула премію Марселя Безансона у категорії «Приз преси».

Пісня, первинно названа “Danzing” і написана на суржику з української, російської, англійської та німецької мов, успішно пройшла національний відбір, вигравши глядацьке голосування.

Проте надалі низка українських політиків та громадських організацій виказали протест проти висування пісні Сердючки від України на конкурс. 

Читайте також: Полтавщина співоча: ТОП-5 найвідоміших співаків та гуртів

“Quest Pistols” — “Я устал” (2007 рік)

Програма “Шанс” справді відіграла значну роль у вітчизняній музичній індустрії, випускаючи на передній план талановитих артистів і допомагаючи їм розкритися на національному рівні. Переможці “Караоке на Майдані” отримували унікальну можливість просунутися в кар’єрі та отримати визнання від широкої аудиторії.

Пісня “Я устал”, яка стала першим хітом гурту Quest Pistols, дійсно стала сенсацією та здобула велику популярність. Цей кавер на хіт гурту Shocking Blue “Long Lonesome Road” захопив слухачів своїм запальним звучанням та енергійним виконанням.

“Бумбокс” — “Вахтерам” (2007 рік)

За словами лідера гурту “Бумбокс” Андрія Хливнюка, вперше пісня “Вахтерам” була виконана публічно на Лук’янівці в 9-поверхівці, де жила дівчина тодішнього гітариста гурту Андрія Самойла – Настя Касілова. Саме вона першою почула композицію яка невдовзі стала знаковою для мільйонів, і принесла гурту популярність.

Андрій Хливнюк написав “Вахтерам”, коли повертався з побачення пізно вночі. Йшов від будинку коханої, біля якого сиділи дві тітки-вахтерші, які не хотіли, але врешті-решт пустили його до неї.

“Антитіла” — “Будувуду” (2008 рік)

Київський гурт “Антитіла” заявив про себе 2008 року на хвилі популярності попрок гуртів. Їхня перша пісня “Будувуду” стала значним хітом, але на той момент важко було уявити, що бенд Тараса Тополі збиратиме стадіони.

Зараз “Антитіла” — один із найбільших гуртів країни. Вони регулярно випускають нові хіти, а сам Тарас, окрім музичної творчості, є амбасадором ООН, а також займається питаннями авторських прав.

“ONUKA” — “Misto” (2014 рік)

Проєкт ONUKA виявився вдалим поєднанням різних музичних жанрів і стилів, створивши щось унікальне та захоплююче. Ната Жижченко та Євген Філатов, які стояли за цим проєктом, зуміли вдало поєднати фольклорні мотиви з електронічними звуками, створивши неповторну атмосферу у своїй музиці.

Пісня “Misto” стала своєрідним гімном міста, захопивши слухачів своїм енергійним звучанням і проникливими текстами. Цей трек дійсно допоміг гурту потрапити в мейнстрим та залучити увагу широкої аудиторії.

Поступово ONUKA набував все більшої популярності завдяки своїм інноваційним аранжуванням та ефектним виступам. Їхні концертні шоу стали визнаними за свою емоційну енергію, завойовуючи серця шанувальників як в Україні, так і за кордоном.

“Ляпис Трубецкой”/”Brutto” — “Воины света” (2014 рік)

Сергій Міхалок і гурт “Ляпіс Трубєцкой”/”Brutto” проявляли й проявляють підтримку України у складний для країни період. Пісня “Воины света” відображає солідарність з боротьбою за свободу та мир. Її запальний ритм та відверті тексти вразили багатьох людей і стали своєрідним гімном боротьби за ідеали свободи й гідності.

Футбольні фанати – “Путін х*йло!” (2014 рік)

Вперше ця пісня пролунала на спільному марші фанатів “Металіста” і “Шахтаря” у Харкові наприкінці березня 2014-го. Згодом, пісню підхопили фани інших футбольних клубів. Пісня “Путін – х*йло!” досі актуальна, як ніколи.

MONATIK — “Кружит” (2016 рік)

Дмитро Монатік досяг вражаючих висот у своїй кар’єрі, ставши одним з провідних артистів української поп-сцени. Його успіх і популярність пісні “Кружит” підтверджують його вплив у музичній індустрії.

Своєю творчістю Монатік продовжує традиції української поп-музики та розширює їхні горизонти, привертаючи увагу аудиторії своїм стилем та виступами.

“Один в каное” — “Човен” (2016 рік)

Гурт “Один в каное” вражає своєю автентичністю та музичним талантом. Їхня проста, але водночас глибока музика притягує увагу слухачів, а відсутність масового просування лише підсилює їхню привабливість. “Човен” став своєрідним гімном для багатьох, оскільки він не лише мелодійний, а й має глибокий зміст, який вразить серце слухача.

KAZKA — “Плакала” (2018 рік)

Гурт KAZKA вразив слухачів своєю унікальною музикою та талантом своїх учасників. Пісня “Плакала” швидко стала своєрідним гімном для багатьох людей, а їхня комбінація різних музичних стилів здобула визнання як в Україні, так і за її межами. Успіх гурту KAZKA є прикладом того, як творчість, щирість і оригінальність можуть принести широку популярність та любов шанувальників.

Go_A — “ШУМ” (2021 рік)

Участь гурту Go_A на “Євробаченні” та їхня пісня “ШУМ” справді стали значною подією в українській музичній історії. Це був вражаючий успіх не лише для гурту, але й для української мови та культури загалом. Їхня здатність привернути увагу світової аудиторії та зайняти чітке місце на міжнародних музичних чартах свідчить про потужний потенціал української музики та мови на світовій арені.

“Kalush Orchestra” – “Stefania” (2022 рік)

Пісня “Стефанія” присвячена мамі лідера колективу Стефанії Псюк. У своєму інтерв’ю Олег Псюк говорив, що раніше ніколи не присвячував пісні матері і не назвав би їхні стосунки тісними. Однак музикант вважає, що його мама заслуговує цю пісню, і він хотів би заспівати її на фіналі.

Після початку повномасштабної війни “Стефанія” набула нових смислів, хоча в тексті зовсім не згадується тема війни. 

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Оставьте комментарий

*