Як з’явилася релігія: чотири наукові теорії, які пояснюють це

15:16  |  24.03.2024
Як з'явилася релігія: чотири наукові теорії, які пояснюють це

Багатьох людей цікавить питання про те, як саме з’явилася релігія, а також чому людина в принципі схильна до релігійних ідей. Насправді теорій, які пояснюють цей феномен, є десятки, якщо не сотні. Багато з них схожі одна на одну, тому MyPoltava.info пропонує розглянути чотири найпопулярніші теорії, що лежать, в тому числі в основі багатьох інших версій.

Теорія «Дитячого мислення»

Як з'явилася релігія: чотири наукові теорії, які пояснюють це

Версія пов’язана із дитячим сприйняттям світу нашими предками. Якщо звернути увагу на розвиток дітей, більшість з них приписує дії іграшкам та іншим неживим предметам. Можливо, наші предки жили у власному «магічному» світі, де все керувалося божественними силами. Втім, діти переростають цей період, а отже, і люди минулого могли вийти за межі такої системи мислення.

Читайте також: Духовна столиця України: храми, собори й церкви Полтави

Теорія «Великих богів»

Як з'явилася релігія: чотири наукові теорії, які пояснюють це

Життя первісного суспільства з ранніх часів почало будуватися навколо сакральних ритуалів та нумінозних практик. Питання про те, як саме з’явилася релігія, залишається відкритим. Все, що ми можемо, — це лише припускати причинність виникнення таких процесів.

За однією з головних версій, релігія виникла у зв’язку із соціальною необхідністю наших предків. Річ у тім, що, виходячи з цієї теорії, людські суспільства починали розростатися та контролювати їх було складніше, ніж раніше. Людям були потрібні нові способи, щоб об’єднувати широкі групи людей.

Виникнення релігії пов’язують із розвитком когнітивних здібностей людини. Людьми, які виживали, найчастіше управляло почуття провини, оскільки люди, які піддавалися почуттю помсти, частіше вступали у смертельні поєдинки та вмирали.

Відповідно, виходячи з цієї теорії, саме відчуття провини призвело до відчуття, що людину карають цим почуттям ззовні. Звісно, цією здатністю наділялися «Великі боги».

Спільноти, які були схильні до почуття провини, краще могли пристосуватися до соціального життя, а отже, спільноти могли зростати. Від агресивного прояву імпульсів людей утримувало релігійне почуття провини та страх божественного покарання.

Теорія «Трансу»

Як з'явилася релігія: чотири наукові теорії, які пояснюють це

Згідно з цим припущенням, релігія виникла в той момент, коли наші предки часів Палеоліту усвідомили, що можуть керувати екстатичними переживаннями за допомогою танців, співів гри на музичних інструментах та бенкетах.

Саме відчуття зміненого стану свідомості могло б лягти в основу первинної релігійності людини.

Читайте також: Зруйновані та перебудовані: втрачені пам’ятки Полтави

Теорія «Хибної дії»

Як з'явилася релігія: чотири наукові теорії, які пояснюють це

В цій теорії йдеться про когнітивну помилку відчуття присутності Богів. Згідно з цією теорією, для того, щоб вижити, древнім людям потрібно було мати дуже гостру реакцію на те, що відбувалося, — бути максимально чутливими до звуків, шерехів, найменших рухів. Тобто тут йдеться про те, що виживали виключно ті люди, які моментально реагували на будь-які подразники.

Саме їм вдавалося вижити на полюванні, коли будь-якої миті до людини міг підібратися небезпечний дикий звір. А це означає, що часто виживали люди недовірливі, які про всяк випадок «лякалися» не тільки дикого звіра, а й будь-якого іншого шереху.

Такі люди ставали дуже забобонними — вони могли сприймати звичайний шерех листя за божественне попередження про те, що ось-ось на них нападе звір чи людина. І справді, іноді вони мали рацію: у цей момент на них міг полювати дикий і голодний звір.

Оскільки найобережніші люди частіше виживали, це й призвело до того, що вони почали вчити людей прислухатися до божественних знаків згори. Ця теорія звучить досить правдоподібно, адже у стародавніх слов’ян безліч повір’їв було пов’язане саме з деревами. А мудреці могли дати передбачення щодо того, як саме вітер шарудить у кронах дерев.

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter