В гостях у Миколи Гоголя: село Гоголеве на Полтавщині

20:15  |  17.03.2024
В гостях у Миколи Гоголя: село Гоголеве на Полтавщині

У самому серці України, на землях Полтавщини, у затишному й тихому куточку, якомога далі від гамірних міст і швидкісних трас, розташувалося чудове українське село. Колись воно відоме було як хутір Василівка на землях Яновщини. Нині ж це село, серцем якого став Національний музей-заповідник Миколи Гоголя, що має всеукраїнське значення. Адже це село Гоголеве, де народився Микола Гоголь.

MyPoltava.info зібрали цікаві факти про місце, де провів своє дитинство письменник Микола Гоголь.

В гостях у Миколи Гоголя: село Гоголеве на Полтавщині

Коли ви потрапляєте у серце гоголівського краю, стає зрозумілим, чому він став тим письменником, який першим так яскраво описав українську землю, людей та звичаї. Цей зв’язок починався ще з пра-пра-дідів Миколи Гоголя, а потім передавався через його батьків.

Коріння Миколи Гоголя-Яновського пов’язане з відомими в Україні козацькими родами як по материнській, так і по батьківській лініях. Серед них були великі гетьмани Петро Дорошенко, Іван Мазепа та Іван Скоропадський, а також інші видатні козацькі родини.

Під час царювання цариці Катерини II на Гетьманщині почали роздавати права на дворянство. Дід Миколи Гоголя, Опанас, мав всі підстави для цього, оскільки служив у військовій канцелярії у чині секунд-майора. Проте Опанас прагнув отримати ще й “нобілітацію” – грамоту на дворянство, підтвердивши своє польське походження і коріння.

Для цього він надавав як доказ жалувану грамоту польського короля могилівському полковникові Остапу Гоголю. Історія того, як він отримав цей документ, залишається невідомою. Однак, цей документ був прийнятий за правдивий, і шляхетна давність предків Миколи Гоголя, його діда Опанаса та батька Василя, не була заперечена. Оскільки пра-прадіда звали Яном, то до Гоголів здавна було приставлено також і прізвище Яновські.

В гостях у Миколи Гоголя: село Гоголеве на Полтавщині

Батько Миколи, Василь Гоголь-Яновський, був типовим представником старосвітського поміщицького класу. Освіту він здобував у Полтаві, де познайомився з Іваном Котляревським і Василем Капністом. Василь був великим шанувальником театру, писав п’єси та організовував вистави у домашньому театрі багатого родича, поміщика Трощинського. Він був улюбленцем та душею усіх компаній у маєтках своїх друзів на Полтавщині.

За характером Василь Панасович був сентиментальною людиною. Легенда повідомляє, що на своєму хуторі у Василівці він організовував у саду “долини спокою” і забороняв прати білизну у хуторському ставку, щоб не лякати солов’їв, які втішали його чутливу душу.

Крім того, Василь Гоголь-Яновський обіймав посаду поштмейстера, досить успішно отримуючи кошти за це, і пізніше став колезьким асесором, хоча його реальна діяльність на цій посаді була в основному формальною.

У свої молоді роки Василь закохався у дочку свого сусіда, поміщика Косяровського. Він писав їй романтичні листи. Дівчина-підліток Машенька добре справлялася зі своєю роллю листоноші, передаючи ці нерозкриті листи своєму батькові або тітці.

Читайте також: “Дивне місто Миргород!”: місто-курорт оспіване Гоголем 

В гостях у Миколи Гоголя: село Гоголеве на Полтавщині

Вона відповідала на них, диктуючи відповіді, які були викладені у стилі Карамзіна, під наглядом родичів. Батько дівчини тільки посміхався і промовляв про майбутнього зятя: “Здається, ти добре прочитав усі романи”.

Провінційний епістолярний роман завершився в 1808 році вінчанням молодої пари. Нареченому Василеві було 27 років, а Машеньці – 16.

Через рік після одруження Бог послав Марії та її чоловікові сина. Це народження дитини викликало у глибоко віруючої Марії тривогу, оскільки її два попередніх сини померли після пологів. Тож вона, перш ніж народити свого сина, ходила до сусіднього села Диканька до Церкви Святого Миколая на прощу. А перед самими пологами виїхала до Сорочинців, де їй знайшли досвідченого лікаря. Так, у Марії 1 квітня 1809 року народився хлопчик. Його назвали Миколою на честь святого Миколая, до якого молилася молода мати.

Маленького “Нікошу” – так називали хлопчика у родині — ростили в пестощах і загальній любові. Марія пишалася своїм сином, який дуже рано навчився читати й писати, і вважала його генієм.

В гостях у Миколи Гоголя: село Гоголеве на Полтавщині

Дитинство Миколи пройшло на хуторі Василівка біля Диканьки. У родині після нього було ще троє сестер і братик, який рано помер. Родина Гоголів-Яновських не була дуже заможною, але вони могли дозволити собі спокійне життя. Часті виїзди до сусідів і родичів, поїздки на богомілля, прийом гостей — все це складало ідилічні картини сільського життя для Нікоші.

Він оточувався затишком дому, коморами, де зберігалося зібране урожаєм, густим садом і ставком з прохолодною водою у спекотні літні дні. Пісні мандрівних кобзарів, спогади бабусі про минулі часи, розповіді діда про козацькі подвиги — усе це створювало атмосферу неповторного світу, в якому зростав маленький Микола.

Материні розповіді про моральні цінності та страх перед “страшним судом”, батькові вистави та жартівливі оповідання — усе це відігравало свою роль у формуванні хлопчика з самого його дитинства.

Читайте також: Селище Диканька: прославлені Гоголем володіння Кочубеїв

Маєток Миколи Гоголя і зараз відтворює атмосферу минулих часів. Тут можна провести цілий день разом з родиною або друзями, прогулюючись парком та насолоджуючись видами озера. Відчути теплоту минулих епох, згадувати персонажів та події з книг, прочитаних ще в дитинстві.

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter