Полтавщина – регіон, де створили низку компаній, які відомі не лише кожному українцю, а й далеко за межами нашої Батьківщини. Усі ці компанії починали свою діяльність з маленьких фірм, де працювало декілька осіб, а зараз це лідери у своїй галузі.
MyPoltava.info розповідає про найвідоміші бренди Полтавщини, які підкорили ринок не тільки в Україні, а й за її межами.
Сучасним українцям важко уявити життя без “Нової пошти”. Сьогодні це лідер експрес-доставки за обсягами доставлених посилок в Україні, а у 2001 році стартовий капітал компанії становив 7000 доларів, а команда на початку охоплювала 7 осіб.
Історія компанії почалася в лютому 2001 року в Полтаві, коли університетські друзі В’ячеслав Климов і Володимир Поперешнюк вирішили заснувати спільну справу. Обом було по 25 років. З вибором ринкової ніші допоміг визначитися невеликий кондитерський бізнес Володимира. Він якраз шукав шляхи транспортування товару з Полтави по Україні. Так у молодих підприємців з’явилася ідея запропонувати українцям нову послугу – швидку і зручну доставку.
Пройшовши усі випробування, “Нова пошта” в результаті стала лідером в Україні за швидкістю доставки — до 24 годин між великими містами та до 48 годин між районними центрами.
Добовий рекорд кількості поштових відправлень “Нової пошти” був зафіксований в грудні 2021, коли їх кількість за добу склала — 1,8 млн. За даними компанії за 6 місяців 2022 року компанія доставила 113 млн посилок та вантажів.
“Нова пошта” входить до ТОП-20 найбільших платників податків в Україні. За 2021 рік ця група компаній перерахувала до бюджетів усіх рівнів країни 6,4 млрд гривень податків і зборів, а за 6 місяців 2022 року — 2,9 млрд грн.
Миргородський завод мінеральних вод — один із найбільших виробників мінеральних вод в Україні. Розташований завод у курортному місті Миргород, що на Полтавщині. З 2003 р. входить до складу компанії IDS Ukraine. Це потужне підприємство, оснащене найсучаснішими європейськими лініями розливу.
Миргородське родовище мінеральної води відкрив у 1912 році місцевий лікар Іван Зубковський. В 1915 році цілющі властивості Миргородської мінеральної води були підтверджені медичною Радою Військово-медичної академії в Петербурзі.
В 1917 році, завдяки наполегливості лікаря Зубковського, у Миргороді відкрили першу водолікарню у приміщенні міської лазні на 5 ванн «для зовнішнього застосування».
В 1919 році декретом Ради Народних Комісарів було оголошено про заснування курорту «Миргород», проте активно розвиватися він почав лише у другій половині 20-х років. А щоб жителі могли використовувати воду і для оздоровлення поза курортом, у 1927 році заснували завод мінеральних вод.
Новою віхою в історії розвитку підприємства було будівництво нового заводу на початку 70-их р. Вже у 1974 р. запрацював оновлений завод мінеральних вод. Інвестиції, здійснені у розвиток підприємства у 90-их р., значно підвищили продуктивність заводу, було реконструйовано виробничі потужності, встановлена німецька лінія KHS із розливу мінеральної води в ПЕТ-тару об’ємом 1,5 л.
У 1998 р. була введена в експлуатацію ще одна лінія з розливу мінеральних вод у ПЕТ-тару об’ємом 0,5 л, 1,0. та 1,5 л. Тоді ж запрацював новий цех із розливу питної води «Старий Миргород» в каністри з екологічно чистого поліетилену місткістю 5 л, також було розпочате власне виробництво корків та преформ для каністр. Ще однією важливою датою став 1999 р., коли до 190-річчя із дня народження Миколи Гоголя розпочалось виробництво питної води ТМ «Сорочинська».
З 2006 року була створена постійна еколого-гідрогеологічна станція Миргородського родовища мінеральних вод, де спеціалісти українського НПП «СПЕЦВОДГЕО» контролюють використання води з метою оптимального функціонування ресурсів родовища.
У 2006 році в експлуатацію було введено нове німецьке обладнання для водопідготовки мінеральної води «Миргородська» та лінія розливу питної води в каністри. У 2010 році було розпочато виробництво мінеральної води «Миргородська Лагідна» (Criwa, Німеччина).
Таким чином, високотехнологічне виробництво та висока якість продукції гарантують успіх підприємства.
Читайте також: ТОП-7 місць, які треба відвідати в Полтаві, якщо ви тут вперше
“Аврора” – найбільша українська мережа магазинів формату One dollar store.
Ідея відкрити магазини із дешевими товарами належить Тарасу Панасенкові. Він, під час свого навчання, побував у США за програмою Work & Travel та побачив там схожі магазини. Ця ідея сподобалася Леву Жиденкові, у компанії якого тоді працював Панасенко.
У 2011 році в Полтаві відкрився перший магазин мережі. Юридична особа була зареєстрована у селищі Опішня Полтавського району. А весь топменеджмент “Аврори” живе і працює в Полтаві.
У 2015 році вже було відкрито 100 магазинів мережі.
Влітку 2021 року частку в “Аврора” купив американський фонд Horizon Capital. Його інвестиції сприяли розвитку компанії.
За 2022 рік виторг мережі зріс більш ніж удвічі: з 5,8 млрд грн до 13,9 млрд грн.
24 червня 2023 року в Івано-Франківську відкрився 1 000-й магазин мережі в Україні. На відкриття завітав генеральний директор Тарас Панасенко, який символічно здійснив першу покупку.
У вересні 2023 року Аврора відкриває свій перший магазин за кордоном – у Румунії.
Полтавський пивзавод має майже півстолітню історію. Але роки — не єдине багатство, яким пишається компанія. За час, що минув з моменту створення першого полтавського пива до сьогодні, пивзавод накопичив чимало досвіду і нагород, які стали гарантією якості.
У серпні 1993 року Міжнародна Академія комп’ютерних наук і систем прийняла до свого складу Полтавське виробниче об’єднання пиво-безалкогольної промисловості колективним членом в напрямку “комп’ютерні технології та системи в харчовій промисловості”. Через три роки смак полтавського пива оцінила Іспанія, де підприємство отримало міжнародний приз за найкращу торгову марку („International Award for the best tradename“).
У 1998 році нагородний список заводу знову поповнився. Цього разу полтавське пиво “Ай-Нікола” отримало золоту медаль на Другому міжнародному професійному конкурсі пивоварів. Тоді ж пиво “Диканські вечори” було нагороджено медаллю “Найкраще пиво року”, залишивши позаду багатьох конкурентів, чиї традиції пивоваріння йдуть вдалину століть.
У 1999 році на вже Третьому міжнародному конкурсі Полтавапиво знов звоювало два золота. Традиція привозити до міста золоті медалі продовжилася і в наступні роки. По-справжньому медаленосним стало пиво “Ай-Нікола”, яке отримало кілька золотих медалей і знак “Вища проба”. Не відставав і сорт темного пива “Диканські вечори”, стабільно повертаючись на батьківщину з новими трофеями.
У 2000 році в Парижі ПАТ “Фірма Полтавпиво” нагороджена золотою медаллю за збереження стійкості й уміння виживання в умовах фінансової кризи. Особистий знак вручено генеральному директору за внесок в область стратегічного менеджменту на виробництві. Також генеральний директор отримав нагороду «Золотий Меркурій» за особистий внесок у розвиток економічних та інтеграційних процесів в Україні.
З моменту входу підприємства в ПАТ «СКМ», полтавський пивзавод почав випускати пиво торгової марки «Дніпро». Цей сорт також отримав безліч нагород ALCO + SOFT, зайнявши перші місця на міжнародних виставках.
У 2016 році на «СВЯТІ ПИВА» ПАТ “Фірма “Полтава” отримала найголовнішу нагороду — «Бурштинова зірка» — за найбільший приріст продукції стабільної якості.
2017 рік – XX Міжнародний конкурс якості пива 2017 року. 30 серпня 2017 року у Виставковому Центрі «АККО Інтернешнл» відбулася урочиста церемонія нагородження й оголошення переможців XX Міжнародного конкурсу якості пива, безалкогольних, слабоалкогольних напоїв, мінеральних та питних вод, солоду пивоварного в рамках Всеукраїнської акції «СВЯТО ПИВА-2017». ПАТ «Фірма«Полтавпиво» – “Диканські вечори” Гран-Прі за найвищу якість темного пива 2017 року.
2021 рік — Полтавський пивзавод отримав Кубок «Гран-Прі» та сім золотих медалей за високу якість продукції на XXIV Міжнародному конкурсі пива, безалкогольних, слабоалкогольних напоїв, мінеральних та питних вод, солоду пивоварного від галузевої асоціації «Укрпиво», що проходив 27 серпня у Києві. Конкурс пройшов у межах Всеукраїнської акції «Свято пива 2021».
Виробничо-торгова компанія «Лукас» була заснована як сімейний бізнес в місті Кременчук на Полтавщині в 1995 році. На момент створення основний вид діяльності — продаж кондитерських виробів.
Відкривши в 1999 році власне виробництво, компанія пройшла шлях від невеликого цеху з випуску пісочного печива, продуктивністю 100 кг за зміну, до великого виробничого підприємства, виробничою потужністю 2,5 тисячі тонн продукції на місяць.
Особливою віхою в історії компанії стало відкриття другого виробничого майданчика та впровадження на ньому нового напрямку діяльності — виробництва виробів з листкового тіста.
Сьогодні компанія «Лукас» – сучасне підприємство, що динамічно розвивається, провідний виробник листкових виробів, яке входить в число кращих кондитерських підприємств України. Асортимент продукції нараховує понад 100 найменувань, серед них — вироби з листкового, пісочного тіста, цукерки та торти.
Сирзавод у місті Пирятин було засновано ще у 1920 році. Після війни, у 1952–54 роках, його було розширено. Вже у 1969–73 роках в Пирятині виросло нове підприємство. Новозбудований Пирятинський сирзавод вже у перший рік своєї роботи посів провідні позиції в галузі. Продукція заводу вирізнялась високою якістю.
Свого сучасного вигляду Пирятинський сирзавод набув у 2005–2006 роках, після входження до складу холдингу «Молочний альянс». На підприємстві було проведено заміну всього виробничого обладнання для виробництва сирів таких країн-виробників, як Іспанія, Німеччина, Польща.
У 2007 році на заводі було впроваджено повністю автоматизовану лінію формування і пресування сирів іспанської фірми, відтак потужності підприємства з переробки молока на твердий сир зросли до 500 т молока на добу, тобто 50 тонн готової продукції на добу. Відтак, сир виробляється на обладнанні, що являє собою автоматизовану лінію, де до мінімуму зведений контакт людини з продуктом.
Для розширення асортименту та з метою задоволення попиту споживачів була встановлена одна із найсучасніших та високопродуктивних – лінія фасування сиру в упаковку флоу-пак, виробництва Японії. Також придбано автоматичну лінію для зважування та етикетування твердих сирів, виробництва Німеччини. В 2017 році встановлено лінію по нарізанню сирів твердих скибочками, виробництва Німеччини.
Реконструкція цеху сухих молочних продуктів була проведена в 2 етапи: в 2010-2011 роках встановлено установку для нанофільтрації Датського виробництва; а в 2015-2017 роках – вакуум-випарну установку плівкового типу. Дані зміни дозволили оптимізувати виробничі процеси та забезпечити випуск продукції високого рівня якості та безпечності.
Розвиток підприємства не зупиняється і сьогодні, в 2020-2021 рр. – побудовано власні локальні очисні споруди, проводяться пуско-налагоджувальні роботи. Також, на дільниці по виготовленню сирів плавлених замінено котел-плавник та додатково встановлено нові автомати для фасування продукції у формі брикетів та ковбасок Литовського та Білоруського виробництва.
Високий рівень механізації, автоматизації, санітарії та гігієни виробництва, високий кваліфікаційний рівень спеціалістів дозволяє забезпечувати випуск стабільно якісної та безпечної продукції. Крім того, виробничі процеси відповідають вимогам системи управління безпечністю харчових продуктів та сертифікації HALAL.
Читайте також: ТОП-5 речей, які необхідно зробити в Полтавській області
МаркетОПТ – провідний локальний рітейлер Полтавської області, яким з початку 2019 року управляє компанія Август Плюс. Зараз до складу мережі входить біля 120 торгових точок 5 областях України. Центральний офіс рітейлера знаходиться у Кременчузі.