Ландшафт Полтавської області: природні заповідники та красоти

12:52  |  10.03.2024
Ландшафт Полтавської області: природні заповідники та красоти

У природно-заповідному фонді Полтавської області налічується 384 території та об’єкти, які в сумі охоплюють 142426,8715 гектара, що становить 4,95% від загальної площі області.

Серед них 46 заказників, з них 11 мають державне значення; 92 пам’ятки природи, включаючи одну з державним статусом; також, у списку знаходиться Устимівський дендропарк та 20 парків, які вважаються пам’ятками садово-паркового мистецтва, із них 4 мають державне значення; а також 10 заповідних урочищ.

Загалом, кількість територій та об’єктів місцевого значення становить 355.

MyPoltava.info пропонує вам ознайомитися з деякими з видовищно-красивих місць Полтавщини.

Пирятинський національний природний парк

Ландшафт Полтавської області: природні заповідники та красоти

Пирятинський національний природний парк є одним з наймолодших парків не лише у Полтавській області, а й у всій Україні. Він був заснований 11 грудня 2009 року за ініціативою Президента Віктора Ющенка.

Попри свою молодість, парк має статус природоохоронної, науково-дослідної та культурно-освітньої організації. Розташований він на північному заході Полтавської області, де перетинаються декілька ключових автодоріг країни та залізнична колія. Також через парк протікають три річки: Удай, Руда і Переклад, які поділяють його на декілька частин. Загальна площа парку становить понад 12 тисяч гектарів.

Природний парк у Пирятині вражає своєю красою пейзажів, які магнетично приваблюють десятки тисяч туристів з усіх куточків України та з-за кордону. На його території можна зустріти рідкісні види рослин і тварин, послухати неповторний спів птахів і насолодитися чистим повітрям.

В парку відвідувачі можуть спостерігати за життям його мешканців у природному середовищі. На цій великій території живуть десятки видів тварин: ссавці, земноводні, парнокопитні. У річках плавають кілька видів риб та інших мешканців прісноводних водойм. Серед пташиного світу можна зустріти зябликів, малинівок, дроздів, тріскачок і багато інших.

На території парку добре розвинена туристична інфраструктура, є спеціально позначені маршрути подорожей. Також в парку працюють професійні гіди, які розповідають відвідувачам про найбільш важливі місця парку та його мешканців.

Нижньосульський національний природний парк

Ландшафт Полтавської області: природні заповідники та красоти

У 2012 році був заснований Нижньосульський національний природний парк з метою збереження цього дикого куточка природи. Територія славиться своєю надзвичайною різноманітністю рослин і тварин, серед яких є чимало рідкісних видів, внесених до охоронних списків.

Острови та береги Сульської затоки відомі своїми грибними місцями та ягодами. Любителям прогулянок по лісу є де відпочити. Проте найбільше ці місця приваблюють рибалок.

Більше ніж 200 видів пернатих утворюють величезні зграї на островах. Деякі прилітають сюди відпочити й підгодуватися під час тривалих перельотів, інші затримуються тут надовго, щоб побудувати гнізда й висиджувати потомство.

Ця система островів – одна з наймальовничіших на території парку. Вона має дуже велике біорізноманіття. Саме ці місця обмилували великі баклани, тут утворилася їхня колонія. Максимальна кількість була у 2015 році – тоді тут гніздилося понад тисяча пар великих бакланів.

Угіддя національного парку розташовані вздовж кордону Черкаської та Полтавської областей, у нижній частині долини річки Сула. Ця територія мала прикордонне значення ще в часи Київської Русі, коли високі береги річки надійно захищали лінію оборони. Сміливі воїни відстоювали ці терени від облоги монголо-татар, поляків та тюрків. Згодом тут заселилися українці з центральних регіонів, з’явилися козацькі поселення.

З часів Київської Русі вздовж річки Сули розташовувалися укріплення, які служили протягом тривалого періоду. В гирлі річки було відоме місто і порт, куди прибували кораблі з продовольством для місцевого населення та військових частин. Ця оборонна лінія вздовж Сули була дуже важливою, вона захищала від нападів кочових народів, які часто загрожували цим територіям.

Церква в козацькому стилі на околиці села Худоліївка – це нагадування про корінне населення цих місць. Існує версія, що саме тут переховувався бунтар і старшина Запорозької Січі Яків Худолій, якого козаки-повстанці проголосили гетьманом у 1650 році.

Обійти угіддя національного парку площею 18,5 тисяч гектарів неможливо навіть протягом місяця. Однак, існують спеціальні маршрути, які найкраще відображають видове різноманіття тварин і рослин цього дикого краю.

Читайте також: Від Полтави до Миргорода: пам’ятки та визначні місця Полтавської області

Великоселецький гідрологічний заказник

Ландшафт Полтавської області: природні заповідники та красоти

Великоселецький гідрологічний заказник, що має загальнодержавне значення, розташований в низов’ях річки Сула і був заснований у 1980 році. В цей час він входить до складу Нижньосульського природного парку. Розташований в Оржицькому районі Полтавщини, заказник охоплює площу 1000 гектарів.

Сусідніми селами є Плехов, Великоселецьке і Малоселецьке. Територія, що охороняється, становить собою типовий природний комплекс заплавної рослинності на правому березі річки Сула та в пригірлевій частині річки Оржиці.

Значна частина заказника — Великоселецьке болото — є одним з найбільших у регіоні. Це комплекс мілководних озер, оточених високотравною рослинністю. У самому болоті ростуть багато типових для місцевості водоростей.

У старицях, яких багато в Малоселецькій частині заказника, ростуть білі водяні лілії. Ними харчуються ондатри й водяні щури. У чистій воді можна зустріти водяну папороть — сальвінію плаваючу.

Вздовж старих річищ росте цікавий злак — манник великий з густими метеличатими суцвіттями. Рослина отримала свою назву через своє солодке їстівне насіння, яке дозріває наприкінці літа.

Також є специфічні підвищені ділянки із засоленим ґрунтом, покриті солелюбними рослинами. Озера і стариці Великоселецького заказника є чудовим місцем для гніздування водоплавних птахів.

Березоворудський парк

Ландшафт Полтавської області: природні заповідники та красоти

Територія парку розташована у західній частині Пирятинського району, на приполіській території Полтавської рівнини, відомої як Лівобережне Придніпров’я. Вона охоплює ділянки природного ландшафту, такі як схил до заплави річки Перевод, заплавні луки та прибережно-водну смугу. Наявність природного водостоку сприяла насадженню різноманітних деревних порід та плодових культур.

На цій території росте понад 40 видів дерев та чагарників, серед яких є дуб, віком до 600 років. Під одним із таких дубів, за переказами, любив відпочивати Тарас Шевченко під час свого перебування у Березовій Рудці. Майже на 25 гектарах висаджено яблуневий сад. Також присутній невеликий став, на якому розміщені два штучні острівки, прикрашені плакучими вербами.

Садиба і парк були засновані в другій половині XVIII століття та належали поміщикам Закревським. Тут, у 1843 та 1845–1846 роках, часто перебував Тарас Шевченко. Під час свого перебування в садибі, він зустрічався з селянами-кріпаками, особливо заприятелювавши з молодшим Закревським — Віктором. Між поетом і дружиною поміщика Ганною виникло палке почуття.

Збереглися портрети поміщика і його дружини, виконані Шевченком олівцем та олійною фарбою, які нині знаходяться в Національному музеї Тараса Шевченка у Києві. Повідомляють, що найбільше полюбляв Шевченко липову алею, де була альтанка.

Основу планування парку складають дві перпендикулярні осі. Перша веде від центрального входу до парадного двору, через палац і далі, по головній алеї парку. Друга ось прокладена від парадного двору на господарську зону, де розміщені будівлі служби, майстерні та склади. Зі старого парку збереглися двоповерховий палац, два одноповерхових флігелі, альтанка, ставок з двома острівцями (площа близько 1 гектара), система алей, які перетинають паркові насадження і поділяють їх на квартали плодових садів.

Читайте також: Найкрасивіші місця Полтавщини: піраміди, озера й дуби

Парасоцький ліс

Ландшафт Полтавської області: природні заповідники та красоти

У Парасоцькому лісі на Полтавщині можна знайти одну з найдавніших папоротей, а також дуби, вік яких сягає 400 років.

Цей ліс розташований на правому березі Ворскли, поблизу села Михайлівка, на околицях Диканьки, і займає площу 145 гектарів.

Історія цього лісу почалася набагато раніше, про що свідчать його патріархи — дуби, деяким з них вже по 300 або навіть 400 років. Щоб обійти окремі дерева, потрібно шість осіб. Саме дуб звичайний є основною деревоутворювальною породою Парасоцького лісу і визначає умови існування інших рослин.

Парасоцький ліс є єдиною місцевістю на Полтавщині, де зростає одна з найдавніших папоротей — ключ-трава, наукова назва “гронянка півмісяцева”, що занесена до Червоної книги України.

Парасоцький ліс є реліктовим центром Лівобережного Придніпров’я, де найбільш поширені широколистяні діброви.

Більше можна дізнатися про Парасоцький ліс, пройшовши його стежками. Він входить до складу РЛП «Диканський», працівники якого популяризують і зберігають цей еталон природи полтавського краю.

Устимівський дендрологічний парк

Ландшафт Полтавської області: природні заповідники та красоти

Устимівський дендрологічний парк, заснований у 1893 році з ініціативи місцевого землевласника Василя Васильовича Устимовича, є важливим об’єктом природно-заповідного фонду України.

Парк розпочав своє існування на площі приблизно 3 гектари, а згодом площа постійно збільшувалась і, до 1910 року, становила майже 9 гектарів. Поповнення колекцій рослин продовжувалося до 1916 року, з особливо ретельним і планомірним доглядом за парком беззмінним садівником С.М. Трахтенбергом протягом майже 50 років.

У 1929 році парк був оголошений заповідником республіканського значення, а пізніше перейшов під управління різних організацій. Проте відновлення догляду за рослинами сталося лише з 1928 року. Протягом цього періоду парк був використаний для навчання учнів сільськогосподарської профспілкової школи, що була створена на його базі.

Нині в колекції парку налічується понад 484 таксонів рослин, що представляють різноманітні регіони світу, такі як Північна Америка, Європа, Крим, Кавказ, Сибір, Середня Азія, Далекий Схід, Китай і Гімалаї.

Читайте також: ТОП-7 місць, які треба відвідати в Полтаві, якщо ви тут вперше

Хорольський ботанічний сад

Ландшафт Полтавської області: природні заповідники та красоти

Хорольський ботанічний сад, відкритий у 2013 році, займає площу 18 гектарів і розташований на території Придніпровської рівнини Лівобережно-Дніпровської лісостепової провінції лісостепової зони.

Цей ботанічний сад розташований у великому ярі, вздовж якого пролягає водотік водозбору річки Хорол. Він включає в себе дубовий гай та улоговину, які оточують каскад ставків.

Основними цілями саду є проведення освітньої, виховної, навчальної та просвітницької роботи в біологічній та екологічній сферах. Організаційна структура саду включає науковий відділ дендрології та еколого-освітньої діяльності, а також науковий сектор акліматизації плодових, ягідних, лікарських та нових культур.

При створенні експозицій використовувалися різні принципи, такі як біоценотичний, систематичний, ботаніко-географічний та екологічний, що дозволило створити різноманітні експозиції. Також був створений екологічний маршрут, на якому представлена інформація щодо збереження та відтворення видів рослин.

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter

Оставьте комментарий

*