Присвячені поетам, письменникам, козакам: про що розповідають пам’ятники Полтави

16:13  |  13.03.2024
Присвячені поетам, письменникам, козакам: про що розповідають пам'ятники Полтави

Пам’ятники встановлені у Полтаві відображають різноманітні історичні епохи. Вони слугують нагадуванням для наступних поколінь про визначні події, видатних особистостей та символи міста.

У меморіальних комплексах та пам’ятниках зберігається багата історія минулого. Вони завжди визначали орієнтири суспільства.

Кожен з пам’ятників міста Полтава по-своєму унікальний, MyPoltava.info пропонує познайомитися вам з найцікавішими.

Пам’ятний камінь на честь першої писемної згадки про Полтаву

Присвячені поетам, письменникам, козакам: про що розповідають пам'ятники Полтави

Цей пам’ятник без перебільшення є найбільш незвичайним у Полтаві. Не кожне українське місто може похвалитися таким монументом. Камінь, відзначаючий першу письмову згадку про місто Полтава, був встановлений відносно недавно, у 1974 році, з нагоди 800-річчя міста. Місце для цього каменю було обрано символічне — Соборна площа.

Перша згадка про Полтаву знаходиться в Іпатіївському літописі, відомому як “Повість минулих літ”, яка датується 1174 роком. У документі йдеться про те, що Ігор Святославович під час походу переміг половців, керованих ханами Кончаком і Кобяком. Битва відбулася біля Лтави (так у ті часи називалася Полтава), поблизу переправи через річку Ворскла.

Проте історики не зупинилися лише на цьому, продовжуючи шукати та збирати дані про Полтаву. Виявилося, що місто утворилося кілька століть до битви з половцями. У 1999 році у Полтаві відзначали 1100-річчя міста, оскільки виявилось, що воно було засноване у 899 році.

Пам’ятник Котляревському

Присвячені поетам, письменникам, козакам: про що розповідають пам'ятники Полтави

Пам’ятник Івану Котляревському був відкритий у Полтаві у 1903 році. Цей монумент був споруджений за кошти громади, які збиралися протягом періоду з 1895 по 1898 рік.

Постамент виконаний з дніпровського граніту. Бронзове погруддя Івана Котляревського увінчане лавровим вінком. Постамент прикрашений трьома горельєфами, які відтворюють три епізоди з творів Котляревського: “Енеїди”, “Наталки Полтавки” і “Москаля-чарівника”.

Читайте також: Зруйновані та перебудовані: втрачені пам’ятки Полтави

Пам’ятник загиблим українським козакам

Присвячені поетам, письменникам, козакам: про що розповідають пам'ятники Полтави

У 1994 році був відкритий пам’ятник козацької слави на Панянському бульварі. Цей пам’ятник вшановує подвиги українських козаків, які загинули під час Полтавської битви у період Північної війни (1700-1721 роки).

На гранітному постаменті у формі кургану розміщений мармуровий козацький хрест з написом “Українським загиблим козакам”. Поблизу підніжжя пам’ятника розташовані два бунчуки — символи гетьманської влади, а також давній герб Полтави. Відкриття пам’ятника відбулося під час святкування Покрови Пресвятої Богородиці, яка вважається небесною покровителькою козаків та їхнього війська.

Монумент слави

Присвячені поетам, письменникам, козакам: про що розповідають пам'ятники Полтави

Монумент Слави, так само як і деякі інші пам’ятки у Полтаві, пов’язаний з російсько-шведською війною. Цей пам’ятник встановлено на місці, де колись відбулася зустріч Петра I з гарнізоном фортеці Полтави після переможної битви. Навколо монумента був створений парк, а потім кільцева дорога. Навколо площі побудовані адміністративні будівлі надаючи центральній частині міста строгості та офіціозу.

Ідея створення цього монументу вперше виникла в архітектора Амбросімова. Пам’ятник був закладений у 1804 році й мав форму колони з орлом на вершині, який тримав у лапах символ перемоги — лавровий вінок. Колона схожа на тріумфальні монументи, що зводилися в Римській імперії у стародавні часи.

Урочисте відкриття пам’ятника відбулося 27 червня 1811 року, хоча його планували відкрити за два роки раніше.

Читайте також: Хто годував Одесу більше століття тому?

Пам’ятник Марусі Чурай

Присвячені поетам, письменникам, козакам: про що розповідають пам'ятники Полтави

Пам’ятник Марусі Чурай, також відомий як пам’ятник українській пісні, є монументом, який вшановує полтавську поетесу та співачку Марусю Чурай. Він був встановлений у Полтаві 14 квітня 2006 року за ініціативи тодішнього мера міста Анатолія Кукоби. Пам’ятник розташований біля академічного обласного музично-драматичного театру імені Гоголя.

Пам’ятник Шевченку

Присвячені поетам, письменникам, козакам: про що розповідають пам'ятники Полтави

У 1926 році у Полтаві відкрили пам’ятник Тарасові Шевченку. Цей пам’ятник був споруджений із залізобетону, має висоту фігури 1,8 метра, а постамент – 3,2 метра. Підніжжя пам’ятника було виконане у вигляді асиметричного нагромадження площин і обсягів, з яких випливає постать поета.

Під час Другої світової війни пам’ятник Тарасові Шевченку дивом залишився недоторканим, але отримав певні пошкодження. У 1947 році, коли до Полтави прибув перший секретар ЦК КПУ Микита Хрущов, він висловив думку, що такий стиль не зрозумілий народові. Тому він порадив не відновлювати цей пам’ятник, а замість цього створити у Полтаві аналогічний до київського постаменту Шевченку. Це не було зроблено, але слова Хрущова призвели до того, що полтавські чиновники довго відмовлялися відновлювати пам’ятник.

Читайте також: Вони захищали український Дніпро: Роман Самокиш та його січові стрільці

Пам’ятник Гоголю

Присвячені поетам, письменникам, козакам: про що розповідають пам'ятники Полтави

Пам’ятник Миколі Гоголю був створений за проєктом Леоніда Позена і переданий Полтаві у 1915 році. Цей пам’ятник є бронзовою скульптурою письменника, який сидить у задумливості, одну руку з розгорнутою книжкою він кладе на коліно, а в іншій тримає олівець.

Спочатку планували встановити пам’ятник перед просвітницьким будинком імені Гоголя, але через війну це було відкладено. У перші роки радянської влади місцеве керівництво забороняло встановлювати пам’ятник “буржуазному” письменнику, але в 1934 році пам’ятник було встановлено на сучасному місці на залізобетонному постаменті.

Если вы нашли опечатку на сайте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter