Як відомо, Полтаві понад 1100 років. Міфи, легенди, оповідки звісно не оминули наше місто. MyPoltava.info зібрали для вас п’ять найцікавіших міських міфів.
Пам’ятник, що стоїть на Панянському бульварі, на честь загиблих козаків, чия відвага та жертовність зміцнювали фортифікаційні укріплення Полтави. На вершині хреста вибито напис “Українським загиблим козакам”, а поруч з ним розташовано символ “Всевидячого ока”, вписаний у рівнобедрений трикутник. Є поширена думка, що цей символ має масонське походження та містить закодовані послання.
Існує легенда, що перед Полтавською битвою російський цар Петро I відстежував рух військ за допомогою підзорної труби. Згідно з цією легендою, лінза з труби випала і потонула в річці. Цар, обурений подією, сказав: “Эта река − вор скла” (примітка: “вор” у значенні “крадій”, “скло” – лінза).
Проте річка Ворскла згадується у “Повісті временних літ” у XII столітті та в “Іпатієвському літописі” XV століття. Сама назва річки походить від тюркського кореня “ворск” (назва одного з племен) та болгарського топонімічного суфікса “-ла”.
Інша версія вказує на те, що назва “Ворскла” могла виникнути від скіфо-сарматських слів “вор” і “скол”, що може перекладатися як “біла вода”.
Читайте також: ТОП-5 старих будинків Полтави та їхні легенди
Кажуть, що під Хрестовоздвиженським монастирем існує підземний хід, який, за чутками, веде до мікрорайону Червоний Шлях. Легенда пов’язує його з будівництвом за кошти полтавського полковника Мартина Пушкаря.
Однак дослідники стверджують, що технічно у XVII столітті створення такого проходу було практично неможливим. Не лише через значну відстань та перепади рельєфу, але й через наявність водних перешкод. Між монастирем і містом протікає невелика річка Тарапунька, а колись ще й річка Рогізна.
Підземні ходи під водоймами стали доступними лише у другій половині XIX століття у найбільш розвинених країнах, де використовували бетонні технології.
Читайте також: Ландшафт Полтавської області: природні заповідники та красоти
Ще одна легенда Полтави пов’язана з будинком, якому місцеві надали прізвисько “замок Річарда”, імовірно, через схожість з Замком Річарда Левове Серце у Києві. Попри це прізвисько, будинок не має жодного стосунку до англійського короля.
Легенда розповідає про те, що однієї дощової ночі на початку XX століття таємничий чоловік почав винаймати кімнату на останньому поверсі будівлі. З часом почали поширюватися чутки, що поруч з будинком відбуваються дивні речі. Наприклад, коні страхом іржали біля нього та відмовлялися рушати далі. Також навколо даху часто літали граки.
Хоча ця історія не має історичних підтверджень, будинок у вікторіанському стилі був першим з прибуткових будівель у Полтаві, зведеним у 1890 році за дорученням Перцовича. Інтер’єр відповідав потребам заможних мешканців.
Архітектурний стиль будинку створює загадкову атмосферу, а щодо громад граків, то це типове явище в осінньо-зимовий період.
Читайте також: Кругла площа у Полтаві: унікальна архітектурна пам’ятка, яку вважають чудом
Побутує думка, що Кругла площа у Полтаві, яка є композиційним центром і символом міста, є копією Двірцевої площі у Санкт-Петербурзі. Проте це не зовсім вірно.
Кругла площа у Полтаві була завершена раніше, ніж Двірцева площа. Навіть більше, Монумент слави у Полтаві був встановлений на 20 років раніше, ніж Олександрівська колона.
[…] Читайте також: Масонські знаки, підземні ходи та Петербург у мініатюр… […]