Український модерн є одним із найунікальніших архітектурних стилів, що з’явився на початку XX століття. Його основу складають форми української церковної та селянської архітектури, з сильним впливом європейського модерну та українського бароко.
Однією з найхарактерніших рис українського модерну є шестикутна трапецієподібна форма вікон та порталів, а також високі шатрові дахи, які нагадують дахи народних хат. Крім того, український модерн активно використовує кольорову майоліку та рослинний і геометричний орнамент.
До нашого часу збереглося близько 500 будинків у цьому стилі. MyPoltava.info пропонує підбірку найкрасивіших, за нашим суб’єктивною думкою, будівель в стилі українського модерну.
Цю будівлю створив архітектор Василь Кричевський у 1903-1908 роках. Будинок Полтавського земства — перший і найвиразніший зразок українського модерну. Під час війни він був спалений, але відновлений у 1950-х роках, зберігаючи більшість своїх форм. Однак були внесені зміни до деяких частин даху та його забарвлення. Також були змінені деякі оздоблення і живопис головного залу. Нині у цьому будинку розташований Полтавський краєзнавчий музей.
Архітектор Костянтин Жуков, який побудував будинок, де тепер розташована Харківська державна академія дизайну та мистецтв, насправді був росіянином. Приїхавши до України як молодий випускник московського училища живопису, він долучився до групи митців, які були частиною Українського художньо-архітектурного відділу Харківського літературно-художнього гуртка. Цю групу очолював видатний український художник Сергій Васильківський, який активно пропагував український архітектурний модерн і був одним із теоретиків розвитку цього стилю.
Під впливом української спадщини, Жуков створив вдалий образ будинку, який поєднував експресивні мотиви Західної України з європейським модерном.
Читайте також: Чудова сімка: 7 найстаріших будівель Харкова
Пам’ятка історії та архітектури місцевого значення у Дніпрі, зведена у 1913 році на замовлення катеринославського мільйонера і популяризатора української культури Володимира Хрінникова. Будинок належить до найважливіших зразків українського архітектурного модерну, і є одним з найбільш упізнаваних символів Дніпра.
Ще під час будівництва будівля стала об’єктом медіазацікавленості, оскільки будівники використовували новітні технології та архітектурні рішення. Перед революцією вона функціонувала як діловий, культурний та торговий центр. Цю функцію вона зберегла під час радянської влади (у різні періоди у будівлі розміщувались організації та магазини, кінотеатр, театр). Під час війни будівлю спалили, а після реставрації у 1950-х роках і до сьогодні в ній розміщуються ресторан та готель “Україна”.
Загадковий, дуже оригінальний і неповторний за своєю формою будинок спорудили за проєктом архітектора Григорія Артинова на початку XX століття.
Ця цікава будівля, прихована серед звичайних будинків на звичайній вулиці Вінниці, має свою унікальну історію. До 1980-х років від неї можна було побачити огорожу, що нагадувала морські хвилі, і місцеві мешканці досі називають її “будинком-кораблем”. Його власник, Любомир Длуголенський, був відомим діячем і юристом у Вінниці.
Зараз у цій будівлі розміщено дитячу художню школу.
Читайте також: Масонські знаки, підземні ходи та Петербург у мініатюрі: ТОП-5 міфів про Полтаву
Будівля була зведена як філіал Дворянського і селянського земельного банку і вважалася найбільш сучасною спорудою на початку XX століття у Чернігові. Банк побудували за проєктом петербурзького архітектора фон Гогена місцевим архітектором та інженером Афанасьєвим у 1910—1913 роках.
Нині ця будівля служить Чернігівській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Короленка.
[…] Читайте також: ТОП-5 найкрасивіших будівель у стилі Українського архі… […]