Чи ви коли-небудь перечитували книжки, які читали у своєму дитинстві або підлітковому віці? Це завжди цікаве відчуття. Нові аспекти в уже відомих історіях, несподівані відкриття і неймовірна глибина підтексту, що здається непередбачуваною для дитячої літератури, часом виникають на сторінках книг для дітей.
Прості діалоги набувають нового сенсу, а казкові сюжети виходять за рамки простих заклинань і магічних паличок. З кожним наступним досвідом і зростанням ми все глибше сприймаємо знайомі історії, знаходимо більше відповідей на сучасні питання життя.
MyPoltava.info пропонує 10 дитячих книг, які можуть відкритися з нового боку для дорослого читача.
Можливо, вам пощастило зростати разом з Гаррі, Роном і Герміоною, і роками чекати на виходи нових книг. Можливо, ви прочитали всю серію за кілька місяців. А можливо, ви не вважаєте, що творчість Роулінг заслуговує на таку увагу.
Зазвичай таке ставлення можна почути від тих, хто не знайомий з «Гаррі Поттером». Але тим, хто ще не читав ці книги, хочеться сказати одне: ви пропускаєте так багато і на вас чекає така неймовірна насолода. Історія про хлопчика-чарівника справді підходить для всіх від 2 до 102 років. Це саме ті книги, про які кажуть: «Хочеться забути все, щоб прочитати їх знову, наче вперше».
Роулінг не лише створила чарівний світ, наповнений заклинаннями, магічними перетвореннями, захопливими пригодами, випробуваннями й небезпеками. Вона також подарувала посібник про людяність, сміливість, самовідданість, справжню дружбу і всеосяжну любов.
Безперечно, незалежно від віку чи кількості прочитаних разів, ці книги завжди здатні надихати та навчати. «У Гоґвортсі завжди допоможуть тому, хто на це заслуговує!».
Якщо вам не вистачає безтурботності, сонця і сміху, то не зволікайте і відкрийте книжку відомого українського письменника Всеволода Нестайка, який приніс у наше життя найяскравіші моменти дитинства.
Чи часто вам траплялися такі нерозлучні друзі, як вигадливі авантюристи Ява Рень та Павлуша Завгородній з колоритного села Васюківка?
Ці хлопці такі близькі й знайомі, що здається, ніби вони могли б вибігти прямо зі сусіднього будинку, готуючи нову захопливу пригоду, хай то будівництво метро під свинарником, бій з биками під керівництвом Контрибуції або рятування вчительки Галини Сидорівни від закоханого грузина. Вони завжди в пошуку пригоди.
Проте, навіть у найміцнішій дружбі можуть з’являтися тріщини. Але коли один з друзів готовий поділитися останньою цукеркою та віддати більшу частину іншому в скрутні моменти, немає жодних перешкод. Ява і Павлуша навчають як дітей, так і дорослих бачити світ як веселу авантюру.
Аліса в Країні Див” – це казка, яку дуже легковажно визначають дитячою, але справжню глибину її можна розкрити навіть не з другого читання. Чи може дитина зрозуміти всю насиченість цієї культової книги, яка переповнена алегоріями, алюзіями, сатиричними натяками й навіть логічними загадками?
Для дитини це просто історія про дівчинку, яка провалюється в кролячу нору, потрапляє до Країни Див і дістається там неймовірних пригод та божевільних чаювань.
Але для дорослого таке тлумачення є недостатнім. Він мусить перейнятися глибше. Хоча Чеширський Кіт може сказати: “Серйозність у всьому в цьому світі є фатальною помилкою”.
Читайте також: ТОП-5 знакових письменників й поетів Полтавщини
Що може бути краще за добрі старі українські казки? Саме у народних казках малюки знаходять найважливіші відповіді на свої питання про світ казок. Ми вперше чуємо їх від батьків, в пам’яті залишаються окремі фрагменти і яскраві образи, а потім, вже дорослі, ми відшукуємо забуті книжки на полиці, щоб прочитати їх своїм дітям.
Так само казки Івана Франка з’явилися в його творчості, коли він сам став батьком. Хоча він писав їх для своїх дітей, протягом понад століття “Фарбований Лис” та “Лисичка-кумушка” вражають малюків різних поколінь — від тих, хто ще не мав телевізора, до тих, чиє життя вже немислиме без гаджетів.
Нахабність, пихатість, зверхність та самовпевненість ніколи не вийдуть з моди. І завжди буде важливо навчитися давати їм відсіч.
Багато читачів відзначають унікальну особливість серії “Хроніки Нарнії”: на відміну від інших фантастичних циклів, де історії дорослішають разом з їх героями, стаючи серйознішими та трагічнішими, твори Клайва Льюїса залишаються казковими від книжки до книжки.
Вони залишаються невичерпними джерелами добрих казок з тією самою неповторною атмосферою, яка вперше зустрічає читача у першій частині.
“Якогось дня ти станеш дорослою настільки, щоб знову почати читати казки” – ці слова, які Клайв Льюїс записав у присвяті своїй похресниці Люсі, стали пророчими та відображають глибинну суть творів.
Життя Джесса, хлопця з неспокійної сім’ї, різко змінюється, коли в сусідній оселі з’являється загадкова Леслі. Відтоді, як багаті батьки дівчинки вирішили переїхати на стару ферму, усі навколо були вражені. Проте для Джесса і Леслі це стало початком незабутньої пригоди.
За кордоном своєї звичайної реальності, у лісі поруч з будинком, вони створюють Терабітію – світ, де кожен має право на сміливість і відвагу, де діти борються з негараздами та насолоджуються простою радістю буття.
Ця казка відрізняється від інших тим, що головний герой, ще дитина, помирає. Проте вона не лише про втрату, а й про те, як люди, яких ми запрошуємо у наше життя, можуть змінити наш світогляд.
Леслі вивела Джесса з його власного уявного світу, де він ховався від реальності. Вона показала йому, що можливо, і відкрила перед ним Нарнію, світ, сповнений чудес. Тепер Джесс відчуває велику відповідальність перед дівчинкою, яка колись зробила його королем Терабітії.
Читайте також: Що почитати: ТОП-10 книг сучасних українських авторів
Руде дівчисько Енн з товстими косами, великими зелено-сірими очима й обличчям, яке прикрашене ластовинням, стає одним з тих персонажів, які назавжди залишаються в серцях читачів завдяки своїй неповторній харизмі, щирості, доброті й внутрішній силі.
Знайомство з цією сиріткою зробить вас залежними від неї, адже ви не зможете відпустити її, не дочитавши серію до кінця, не переживши разом з уже дорослою Енн та її дітьми випробування війни й втрат.
Ця світла історія — це найкращий шлях для тих дорослих, які втратили шлях до світу казки. Вона також є джерелом дитячої мудрості: “Очікування — це вже пів насолоди! Потім може нічого не статися, але ніхто не забороняє уявляти, як все буде, і радіти. Нічого не очікувати — це гірше, ніж розчарування”.
Сім’я Карраклоу, що протягом усього життя працювала на шахті, зазнає надзвичайно важких часів. Кілька місяців тому шахту закрили, роботи немає, грошей не вистачає навіть на їжу. У такій безвихідній ситуації сім’я змушена продати улюбленого песика 12-річного Джо Карраклоу, Лессі породи колі.
Все містечко спостерігало за щоденним ритуалом, коли Лессі точно за п’ять хвилин до четвертої вирушала до школи, де зустрічала хлопця у будь-яку погоду. Але одного дня Лессі не з’явилася: її продали заможному герцогу Радлінґу й відправили до Верхньої Шотландії, на сотні миль від Йоркшира.
Лессі, віддана своєму новому господареві, пройшла величезний шлях і зазнала чимало випробувань, але вона з останніми силами повернулася до свого містечка, щоб, як завжди, зустріти Джо зі школи.
Капелюшниця Софі Хаттер була найстаршою з трьох сестер у своїй родині. Якби це була народна казка, вона отримала б пів царства приданого та, можливо, стала б нареченою принца. Проте у країні Інгарії народитися найстаршою — це було неабияким безталанням.
Коли ти вирушаєш на пошуки щастя, готуйся, що першою зазнаєш невдачі. Тому перетворення Софі з молодої дівчини на немічну стару не вимагало так багато магії Відьми Пустирищ — у її душі відчуття відповідальності робило її значно старшою.
Часом і в реальному житті так само: дехто наперед не вірить, що ви зможете досягти чогось значного. Можливо, навіть ви самі сумніваєтеся, що зможете подолати всі перешкоди. Але важливо відкинути сумніви та страхи, як це зробила Софі, і йти до своєї мрії наперекір усім і навіть своїм власним сумнівам.
Читайте також: “Мені нравиться, як воно горить”: ТОП-10 українських мемів
Часто слово «казка» асоціюється з дитинством, але чому дорослі не можуть отримувати задоволення від казок так само як і діти? Присвята твору «Леонові Верту, коли він був маленький» натякає на те, що дорослий може зберігати у собі частинку своєї дитини.
«Маленький принц» був випущений у 1943 році, коли Європа переживала трагедію Другої світової війни, і на творчість Антуана де Сент-Екзюпері вплинули ці події. Ця сумна й мудра притча створювалася, щоб захистити людяність та запалити вогонь добра в серцях людей.
Автор, як досвідчений пілот, знаючи, що кожен дюйм на шляху повітряного курсу має значення для безпечного приземлення, розкриває нам світ дитинства та кохання, де відсутні жорстокість, злість та лицемірство, де люди не залишаються самотніми.
Дитинство та кохання — два острови у світі дорослих, де можна знайти порятунок від байдужості, егоїзму, пихатості та марнославства. Головна таємниця, яку розкриває лисиця, полягає в тому, що «Лише серце добре бачить. Найголовніше залишається невидимим для очей».
[…] Читайте також: ТОП-10 дитячих книг, які варто прочитати дорослим […]